O serwisie

Liczysz się Ty, ponieważ jesteś sobą.
Liczysz się do ostatniej chwili swojego życia
i zrobimy wszystko, żeby Ci pomóc nie tylko
umrzeć w spokoju, lecz żyć aż do śmierci.
Dame Cicely Saunders

Dlaczego powstał serwis opiekawdomu.info?

Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 150 000 nowych zachorowań na nowotwory, a ponad 90 000 chorych umiera z powodu choroby nowotworowej. Opieka paliatywna nad chorymi na zaawansowane nowotwory i inne schorzenia przewlekłe o złym rokowaniu, pozostaje istotnym zagadnieniem w medycynie. Dotyczy również pacjentów z chorobami nie onkologicznymi (niewydolność serca i nerek, zaawansowane choroby układu oddechowego, niektóre schorzenia neurologiczne i inne choroby przewlekłe). Ma ona na celu uśmierzenie dolegliwości chorego i odpowiedź na jego wielorakie potrzeby (fizyczne, psychiczne i duchowe) w trudnym dla niego okresie, także w schyłkowym okresie życia – czasie umierania i śmierci.

Najważniejszymi, najbardziej cennymi dla samego chorego opiekunami są jego najbliżsi. Często przez wiele miesięcy zapewniają opiekę w domu. Tymczasem sami muszą zmierzyć się z problemem swojej niewiedzy i braku umiejętności praktycznych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób opiekujących się chorymi w domu oddajemy w Państwa ręce interaktywny poradnik dla rodzin. Na jego łamach będziemy podejmować trudne, często pomijane tematy związane z chorobą i cierpieniem, promować ideę opieki hospicyjnej i udzielać najistotniejszych informacji związanych z opieką lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, a także pomocą wolontariuszy i duchownego.

Uruchamiamy również możliwość zadawania pytań za pośrednictwem formularza kontaktowego, na które możliwie wyczerpujących odpowiedzi udzielą specjaliści z zespołu medycznego Hospicjum Palium w Poznaniu.

Nie zastępujemy profesjonalnej opieki hospicyjnej, lecz ją uzupełniamy

Celem niniejszego poradnika, jest przekazanie przynajmniej częściowej wiedzy, dotyczącej opieki nad chorymi w domu i zasad leczenia objawowego, co pozwoli na zapewnienie lepszej opieki chorym przebywającym w domach. Warto podkreślić jak ważną rolę spełniają zespoły opieki paliatywnej, które dostępne są w większości powiatów na ternie całego kraju. Stąd, nasz poradnik nie powinien zastępować wsparcia uzyskanego od tych specjalistów, a raczej stanowić uzupełnienie.

Autor: Redakcja serwisu www.opiekawdomu.info