Odpowiedzi specjalisty

      
 1. Tata ma ranę, która nie chce się zagoić – jakie stosować preparaty?

  Opiekuję się Tatą, który ma 96 lat i ostatnio mam problem z zagojeniem rany między pośladkami, która powstała z powodu pęknięcia zrogowaciałej skóry. Rana jest płytka, ale nie chce się zasklepić.
  Stosowałam do dezynfekcji Octenisept, próbowałam założyć opatrunek ze srebrem i granuflex, ale opatrunki w tym miejscu sie nie trzymają. Pielęgniarka środowiskowa poleciła smarować ranę kremem Sudocrem, ale mam wątpliwość czy to dobry pomysł?

   

  Ja również nie mam zaufania do Sudocremu.

  Proponuję:

  1. dokładne zmywanie solą fizjologiczną – 0.9% NaCl

  2. następnie antyseptyk Octenisept – przemyć tylko tak  by nanieść na powierzchnię ranki do wyschnięcia

  3. na kompres/gazik nałożyć ALANTAN/ BEPANTHEN LUB LINOMAG W MAŚCI  lub maść z Vit. A – GRUBO i pozostawić w miarę możliwości opatrunek w szparze międzypośladkowej tak, by nie stykały się powierzchnie skóry.

   

  Anna Głowacka

  Serwis Opiekawdomu.info
 2.     
 3. Gdzie zwrócić się o pomoc dla pacjenta ze schyłkową niewydolnością krążenia?
  Moja mama mieszkająca w Gdańsku jest w szpitalu ze schyłkową niewydolnością układu krążenia. Potrzebuje pomocy, żeby moc być w domu. Tata ma sparaliżowaną rękę i nie jest w stanie jej pomoc, ja nie mieszkam w Gdańsku. Gdzie mogę się zwrócić, aby była objęta opieką hospicjum domowego?
  Z Pani listu wnioskuję, iż konieczna jest głównie opieka wyręczająca, opiekuńczo- pielęgnacyjna. Niestety Hospicjum Domowe takiej opieki nie zapewnia. Opieka Hospicjum obejmuje głównie postępowanie objawowe (znoszenie dolegliwości bólowych i objawów chorobowych). Daje również wsparcie psychologiczne, socjalne. Jeśli chodzi o pielęgnację i pomoc w codziennych czynnościach higienicznych, to taką opiekę w formie usług opiekuńczych można zorganizować przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w danym rejonie zamieszkania.
  Proszę jednak skontaktować się z Hospicjum w Gdańsku, istnieją dwa Hospicja, podaję dane kontaktowe:

  Hospicjum Gdańskie im. Matki Teresy z Kalkuty
  Al. Wojska Polskiego 24
  Gdańsk
  tel. 603-95-34-25, (058) 344-09-93

  Hospicjum im. Ks.Eugeniusza Dutkiewicza SAC
  ul. Kopernika 6
  Gdańsk – Wrzeszcz
  tel.(058) 344-69-07 do 09

  mgr Grażyna Jaroszyk
 4.     
 5. Tata ma nowotwór złośliwy nogi. Noga jest opuchnięta i twarda. Gdzie zwrócić się po pomoc?

  Tata ma nowotwór złośliwy w lewej nodze. W opinii onkologa operacja czy naświetlania są zbyt obciążające dla jego organizmu (89 lat).
  Tata ma bardzo opuchniętą i twardą nogę – zebrał się w niej płyn. Gdzie zwrócić się po pomoc?
  W przedstawionej sytuacji Taty konieczna byłaby konsultacja lekarska pacjenta w domu lub w przychodni, najlepiej przez chirurga-onkologa bądź chirurga ogólnego, celem oceny i decyzji, co do dalszego postępowania.

   

  Wojciech Leppert

  Serwis Opiekawdomu.info

 6.     
 7. Mama jest po 4 zawałach i udarze mózgu. Czy może liczyć na pomoc w placówce dla przewlekle chorych?

  Mama jest po 4 zawałach i udarze mózgu (lewa strona sparaliżowana). Ma bardzo posuniętą miażdżycę i ma 89 lat. Obecnie przebywa w szpitalu w Poznaniu po obrzęku płuc. Czy może liczyć na jakąś pomoc w placówce dla przewlekle chorych?

   

  Niestety schorzenia na które cierpi mama nie znajdują się w wykazie schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjno – paliatywną.

  W przypadku  przewlekłych schorzeń stacjonarną opiekę sprawują Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze. Niestety z doświadczenia, jak również z relacji rodzin wiem, że czas oczekiwania na przyjęcie do ZOL-u jest znaczny, ok 1 roku, a czasami nawet i dłużej. Informacje na ten temat można uzyskać w Wydziale Zdrowia przy ul. 3 Maja 46, tel. 61-8785429.
  Pozostają jeszcze Ośrodki prywatne, gdzie  pilne umieszczenie jest bardziej możliwe.
  Podaję takie placówki: Dom Rodzinny, JESIEŃ”  Puszczykowo ul. Podgórna 16, tel.61-813-31-79
  Radosna Jesień”- Puszczykowo ul. Zalesie 6, tel. 61-819-38-62

  Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy Czapury ul. Poznańska 66, tel. 61-878-86-21

   

  Grażyna Jaroszyk

  Serwis Opiekawdomu.info

 8.     
 9. Czy babcia mająca odleżynę może być objęta opieką palaiatywną w domu?

  Moja babcia została wypisana do domu z odleżyną. Tydzień od wpisu trafiła na oddział chirurgii ogólnej w celu oczyszczenia rany. Babcia ma 94 lata i jest osobą leżącą. Czy może być objęta opieką paliatywną w domu (zmiana opatrunków, dostęp do lekarza czy do lamp wysuszających odleżyny w ramach NFZ)? Babcia ma 1 grupę inwalidzką, a opiekę nad nią sprawuje moja mama.

  (Mój kod  pocztowy 58-400)

   

  Owrzodzenia odleżynowe znajdują się w wykazie schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjną, domową.

  Podaję placówki medyczne świadczące usługi medyczne w tym zakresie,  w  rejonie Kamiennej Góry:

  Hospicjum Domowe w Wałbrzychu
  Wałbrzych – Piaskowa Góra, ul. Krasińskiego 8

  tel. kont.(74) 641 97 58 lub 601 535 377

  Hospicjum Domowe w Kowarach
  58-530 Kowary
  Szpital Wysoka Łąka

  ul. Sanatoryjna 27

  tel (75) 645 88 25

   

  Grażyna Jaroszyk

  Serwis opiekawdomu.info

 10.     
 11. Tata miał udar krwotoczny, stan jest ciężki. Jakie mogą być szanse przeżycia?

  Tata miał udar krwotoczny, stan jest ciężki. Poznaje nas, chętnie je. Minęło 2 tygodnie i ma zapalenie cewki moczowej. Czy cewnik jest konieczny? Zdrową rękę ma przywiązana do łóżka – czy to konieczne? Ma 86 lat i nigdy nie chorował. Jest silny. Jakie mogą być szanse przeżycia? Chciałabym być przy nim cały dzień, ale brakuje mi sił.

   

  Trudno jednoznacznie mówić o rokowaniu, ogólnie można powiedzieć, że jest poważne w udarze krwotocznym. Mam wątpliwości, a nawet wydaje mi się, że wiązanie kończyn jest zbyt często stosowane, ale niestety takie jest rutynowe postępowanie na oddziałach neurologicznych tłumaczone pobudzeniem pacjentów. Cewnik zapobiega możliwości dostawania się moczu w okolice skóry krocza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia odleżyn, cewnik jest też przydatny przy zatrzymaniu bądź nietrzymaniu moczu.

  To dobrze, że chce Pani spędzać jak najwięcej czasu z Tatą, na pewno to bardzo pomaga Pani Tacie. W tej trudnej dla Pani sytuacji wydaje mi się, że ważne i pomocne byłoby wsparcie psychiczne dla Pani – może od kogoś z Pani bliskich, a może bardziej z kimś z zewnątrz rodziny, np. spotkanie z psychologiem, który powinien być dostępny na każdym oddziale neurologicznym.

   

  Wojciech Leppert

  Serwis opiekawdomu.info

 12.     
 13. Proszę o pomoc w znalezieniu opieki paliatywnej w domu lub w ośrodku blisko Poznania dla schorowanego wujka.
  Mam schorowanego wujka, który nie ma własnej rodziny. Wymaga stałej opieki. Obecnie mieszka u mojej mamy, która również jest schorowana i nie daje rady w pielęgnacji. Proszę o pomoc w znalezieniu opieki paliatywnej w domu lub w miłym ośrodku blisko Poznania, gdzie jest łatwy dojazd komunikacją miejską oraz gdzie możemy znaleźć pomoc od zaraz dla wujka.
  Z Pani listu wnioskuję, iż w tej trudnej sytuacji konieczna jest głównie opieka wyręczająca, pielęgnacyjna i opiekuńcza. Trudno będzie mi wskazać placówkę medyczną, która taką opiekę zapewniłaby, gdyż nie napisała Pani schorzeń, na które choruje wujek, a przy wyborze placówki medycznej klasyfikacja schorzeń ma decydujące  znaczenie.
  W wykazie schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjno – paliatywną  znajdują się głównie nowotwory, jak również schorzenia:

  – Owrzodzenia odleżynowe,
  – Kardiomiopatie – w okresie schyłkowym
  – Niewydolność oddechowa – zaawansowana
  – Choroby wywołane przez wirus HIV
  – Układowe zaniki pierwotne zajmujące OUN, np SLA
  – Zakażenia OUN wywołane wirusami powolnymi

  Jest to ściśle określony przez NFZ wykaz schorzeń, od którego uzależnione jest objęcie chorego opieką całodobową w Hospicjum Palium os. Rusa 25A.

  W przypadku innych, przewlekłych schorzeń stacjonarną opiekę sprawują Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze.Niestety z doświadczenia, jak również z relacji rodzin wiem, że czas oczekiwania na przyjęcie do ZOL-u jest znaczny, ok. 1 roku, a czasami nawet i dłużej. Informacje na ten temat uzyska Pani w Wydziale Zdrowia przy ul. 3 Maja 46, tel. 61-8785429.
  Pozostają jeszcze Ośrodki prywatne, gdzie  pilne umieszczenie jest bardziej możliwe.
  Podaję takie placówki:

  – Dom Rodzinny,JESIEŃ”  Puszczykowo ul. Podgórna 16, tel.61-813-31-79
  – ,,Radosna Jesień”- Puszczykowo ul. Zalesie 6, tel. 61-819-38-62
  – Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy Czapury ul. Poznańska 66, tel.61-878-86-21

  Grażyna Jaroszyk
  Serwis opiekawdomu.info
 14.     
 15. Siostra po zapaleniu opon mózgowych wymaga stałej opieki. Gdzie możemy ubiegać się o pomoc?
  Siostra zachorowała na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Przez ponad 2 miesiące była w śpiączce. Po wybudzeniu okazało się, że doszło do uszkodzenia mózgu. Siostra ma niedowład wszystkich kończyn, nie mówi, odżywiana jest dojelitowo. Mama nie wyraziła zgody na umieszczenie jej w Zakładzie opiekuńczo-leczniczym i sama opiekuje się moją siostrą. Gdzie i o jaką pomoc może się ubiegać mama jako opiekunka?
  To wyjątkowo trudna sytuacja.
  Jeśli chodzi o pielęgnację i pomoc w codziennych zabiegach higienicznych, to dodatkową pomoc w formie usług opiekuńczych można zorganizować przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w danym rejonie zamieszkania. Dodatkowym ułatwieniem i  wsparciem w tej trudnej sytuacji byłoby nawiązanie kontaktu z  placówką medyczną, która ma zakontraktowane usługi z NFZ na opiekę długoterminową. Nie znam rejonu zamieszkania Pani mamy i siostry, więc trudno mi wskazać taką placówkę, ale taką informację może Pani uzyskać od lekarza rodzinnego, który powinien być zorientowany, która placówka medyczna w tym rejonie świadczy takie usługi.
  Jeśli chodzi o świadczenia, to osobie chorej, niezdolnej do samodzielnej egzystencji należy się zasiłek pielęgnacyjny. Dokumenty w celu uzyskania zasiłku składa się w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Słowackiego 8, w Starostwie Powiatowym. Podaję telefon kont. 61-841-07-04
  Natomiast osoba, która opiekuję się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Dokumenty  w celu uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego składa się w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1

  Grażyna Jaroszyk
  Serwis opiekawdomu.info
 16.     
 17. Jak długo czeka się, by móc skorzystać z opieki paliatywnej w domu?

  Jak długo czeka się, by móc skorzystać z opieki paliatywnej w domu?

  Czas oczekiwania na pierwszą wizytę kwalifikacyjną lekarza jest różny. Jest on uzależniony przede wszystkim od ilości dokonanych zgłoszeń. Jeśli w danym okresie jest duża ilość zgłoszeń do Hospicjum Domowego, to wówczas ten czas oczekiwania na pierwszą wizytę się wydłuża i odwrotnie, może być krótszy, jeśli tych zgłoszeń w danym okresie jest mało. Obecnie czas oczekiwania na pierwszą wizytę wynosi ok 2 tygodnie.

  Jeśli stan zdrowia pacjenta gwałtownie się pogarsza, nasilają się dolegliwości bólowe czy też inne objawy chorobowe istnieje możliwość przyśpieszenia pierwszej wizyty, po zgłoszeniu telefonicznym przez rodzinę pacjenta.

  Po pierwszej wizycie lekarza wizyty zespołu Hospicjum Domowego (lekarza, pielęgniarki, psychologa) odbywają się regularnie wizyty pielęgniarki – minimum 2 razy w tygodniu wizyty lekarza – minimum 2 razy w miesiącu.

  Grażyna Jaroszyk

 18.     
 19. W jaki sposób załatwia się Hospicjum Domowe i kto ma wydać skierowanie?

  W jaki sposób załatwia się Hospicjum Domowe i kto ma wydać skierowanie?

  Hospicjum Domowe zapewnia opiekę paliatywną w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Opieka ta obejmuje postępowanie medyczne, objawowe, jak również wsparcie psychologiczne i socjalne. W celu objęcia opieką Hospicjum Domowego należ zgłosić chorego (zarejestrować). Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 14.00 Obecność chorego podczas zgłoszenia nie jest konieczna.

  Wymagane są natomiast dokumenty: dowód osobisty i legitymacja ubezpieczeniowa chorego, skierowanie od lekarza rodzinnego do Hospicjum Domowego, dokumentacja medyczna z ostatniego okresu.

  Skierowanie może również wystawić inny lekarz, z którym pacjent miał
  dotychczas kontakt podczas leczenia. Po dokonaniu zgłoszenia wizyty zespołu Hospicjum Domowego (lekarza, pielęgniarki) odbywają się regularnie wizyty pielęgniarki – minimum 2 razy w tygodniu, wizyty lekarza – minimum 2 razy w miesiącu.

  W sytuacjach pogorszenia się stanu zdrowia, czy też nasilenia dolegliwości bólowych i objawów chorobowych wizyty odbywają się częściej, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

  U pacjenta objętego opieką Hospicjum Domowego, w sytuacji pogorszenia się
  stanu zdrowia i po kwalifikacji lekarza można uruchomić procedurę
  przyjęcia w Oddział Medycyny Paliatywnej.

  Hospicjum Palium
  os. Rusa 55
  Telefon kontaktowy 61-8738312, 61-8738313, 61-8738331

  Grażyna Jaroszyk

* Wszystkie pola formularza są wymagane

W możliwie szybkim terminie, z reguły nie przekraczającym 24 godzin, prześlemy na podany adres e-mail odpowiedź specjalisty.

*Aby przesłać nam swoje pytanie należy wpisać je w pole “Twoje pytanie” oraz podać adres e-mail. Nie wymagamy od Państwa podawania żadnych innych danych kontaktowych, a adres e-mail pozostanie wyłącznie do wiadomości Redakcji.

W ramach formularza kontaktowego udzielamy odpowiedzi w dni robocze – od poniedziałku do piątku – jedynie na pytania dotyczące opieki nad przewlekle chorym pacjentem. Przekazywane Państwu informacje będą miały charakter ogólny, bez odnoszenia się do konkretnych przypadków medycznych, w których dla postawienia właściwej diagnozy niezbędny będzie bezpośredni kontakt ze specjalistą.Dziękujemy za wysłanie wiadomości.