Odpowiedzi specjalisty

      
 1. Tata miał udar krwotoczny, stan jest ciężki. Jakie mogą być szanse przeżycia?

  Tata miał udar krwotoczny, stan jest ciężki. Poznaje nas, chętnie je. Minęło 2 tygodnie i ma zapalenie cewki moczowej. Czy cewnik jest konieczny? Zdrową rękę ma przywiązana do łóżka – czy to konieczne? Ma 86 lat i nigdy nie chorował. Jest silny. Jakie mogą być szanse przeżycia? Chciałabym być przy nim cały dzień, ale brakuje mi sił.

   

  Trudno jednoznacznie mówić o rokowaniu, ogólnie można powiedzieć, że jest poważne w udarze krwotocznym. Mam wątpliwości, a nawet wydaje mi się, że wiązanie kończyn jest zbyt często stosowane, ale niestety takie jest rutynowe postępowanie na oddziałach neurologicznych tłumaczone pobudzeniem pacjentów. Cewnik zapobiega możliwości dostawania się moczu w okolice skóry krocza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia odleżyn, cewnik jest też przydatny przy zatrzymaniu bądź nietrzymaniu moczu.

  To dobrze, że chce Pani spędzać jak najwięcej czasu z Tatą, na pewno to bardzo pomaga Pani Tacie. W tej trudnej dla Pani sytuacji wydaje mi się, że ważne i pomocne byłoby wsparcie psychiczne dla Pani – może od kogoś z Pani bliskich, a może bardziej z kimś z zewnątrz rodziny, np. spotkanie z psychologiem, który powinien być dostępny na każdym oddziale neurologicznym.

   

  Wojciech Leppert

  Serwis opiekawdomu.info

 2.     
 3. Czy babcia mająca odleżynę może być objęta opieką palaiatywną w domu?

  Moja babcia została wypisana do domu z odleżyną. Tydzień od wpisu trafiła na oddział chirurgii ogólnej w celu oczyszczenia rany. Babcia ma 94 lata i jest osobą leżącą. Czy może być objęta opieką paliatywną w domu (zmiana opatrunków, dostęp do lekarza czy do lamp wysuszających odleżyny w ramach NFZ)? Babcia ma 1 grupę inwalidzką, a opiekę nad nią sprawuje moja mama.

  (Mój kod  pocztowy 58-400)

   

  Owrzodzenia odleżynowe znajdują się w wykazie schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjną, domową.

  Podaję placówki medyczne świadczące usługi medyczne w tym zakresie,  w  rejonie Kamiennej Góry:

  Hospicjum Domowe w Wałbrzychu
  Wałbrzych – Piaskowa Góra, ul. Krasińskiego 8

  tel. kont.(74) 641 97 58 lub 601 535 377

  Hospicjum Domowe w Kowarach
  58-530 Kowary
  Szpital Wysoka Łąka

  ul. Sanatoryjna 27

  tel (75) 645 88 25

   

  Grażyna Jaroszyk

  Serwis opiekawdomu.info

 4.     
 5. Mama jest po 4 zawałach i udarze mózgu. Czy może liczyć na pomoc w placówce dla przewlekle chorych?

  Mama jest po 4 zawałach i udarze mózgu (lewa strona sparaliżowana). Ma bardzo posuniętą miażdżycę i ma 89 lat. Obecnie przebywa w szpitalu w Poznaniu po obrzęku płuc. Czy może liczyć na jakąś pomoc w placówce dla przewlekle chorych?

   

  Niestety schorzenia na które cierpi mama nie znajdują się w wykazie schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjno – paliatywną.

  W przypadku  przewlekłych schorzeń stacjonarną opiekę sprawują Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze. Niestety z doświadczenia, jak również z relacji rodzin wiem, że czas oczekiwania na przyjęcie do ZOL-u jest znaczny, ok 1 roku, a czasami nawet i dłużej. Informacje na ten temat można uzyskać w Wydziale Zdrowia przy ul. 3 Maja 46, tel. 61-8785429.
  Pozostają jeszcze Ośrodki prywatne, gdzie  pilne umieszczenie jest bardziej możliwe.
  Podaję takie placówki: Dom Rodzinny, JESIEŃ”  Puszczykowo ul. Podgórna 16, tel.61-813-31-79
  Radosna Jesień”- Puszczykowo ul. Zalesie 6, tel. 61-819-38-62

  Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy Czapury ul. Poznańska 66, tel. 61-878-86-21

   

  Grażyna Jaroszyk

  Serwis Opiekawdomu.info

 6.     
 7. Tata ma nowotwór złośliwy nogi. Noga jest opuchnięta i twarda. Gdzie zwrócić się po pomoc?

  Tata ma nowotwór złośliwy w lewej nodze. W opinii onkologa operacja czy naświetlania są zbyt obciążające dla jego organizmu (89 lat).
  Tata ma bardzo opuchniętą i twardą nogę – zebrał się w niej płyn. Gdzie zwrócić się po pomoc?
  W przedstawionej sytuacji Taty konieczna byłaby konsultacja lekarska pacjenta w domu lub w przychodni, najlepiej przez chirurga-onkologa bądź chirurga ogólnego, celem oceny i decyzji, co do dalszego postępowania.

   

  Wojciech Leppert

  Serwis Opiekawdomu.info

 8.     
 9. Gdzie zwrócić się o pomoc dla pacjenta ze schyłkową niewydolnością krążenia?
  Moja mama mieszkająca w Gdańsku jest w szpitalu ze schyłkową niewydolnością układu krążenia. Potrzebuje pomocy, żeby moc być w domu. Tata ma sparaliżowaną rękę i nie jest w stanie jej pomoc, ja nie mieszkam w Gdańsku. Gdzie mogę się zwrócić, aby była objęta opieką hospicjum domowego?
  Z Pani listu wnioskuję, iż konieczna jest głównie opieka wyręczająca, opiekuńczo- pielęgnacyjna. Niestety Hospicjum Domowe takiej opieki nie zapewnia. Opieka Hospicjum obejmuje głównie postępowanie objawowe (znoszenie dolegliwości bólowych i objawów chorobowych). Daje również wsparcie psychologiczne, socjalne. Jeśli chodzi o pielęgnację i pomoc w codziennych czynnościach higienicznych, to taką opiekę w formie usług opiekuńczych można zorganizować przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w danym rejonie zamieszkania.
  Proszę jednak skontaktować się z Hospicjum w Gdańsku, istnieją dwa Hospicja, podaję dane kontaktowe:

  Hospicjum Gdańskie im. Matki Teresy z Kalkuty
  Al. Wojska Polskiego 24
  Gdańsk
  tel. 603-95-34-25, (058) 344-09-93

  Hospicjum im. Ks.Eugeniusza Dutkiewicza SAC
  ul. Kopernika 6
  Gdańsk – Wrzeszcz
  tel.(058) 344-69-07 do 09

  mgr Grażyna Jaroszyk
 10.     
 11. Tata ma ranę, która nie chce się zagoić – jakie stosować preparaty?

  Opiekuję się Tatą, który ma 96 lat i ostatnio mam problem z zagojeniem rany między pośladkami, która powstała z powodu pęknięcia zrogowaciałej skóry. Rana jest płytka, ale nie chce się zasklepić.
  Stosowałam do dezynfekcji Octenisept, próbowałam założyć opatrunek ze srebrem i granuflex, ale opatrunki w tym miejscu sie nie trzymają. Pielęgniarka środowiskowa poleciła smarować ranę kremem Sudocrem, ale mam wątpliwość czy to dobry pomysł?

   

  Ja również nie mam zaufania do Sudocremu.

  Proponuję:

  1. dokładne zmywanie solą fizjologiczną – 0.9% NaCl

  2. następnie antyseptyk Octenisept – przemyć tylko tak  by nanieść na powierzchnię ranki do wyschnięcia

  3. na kompres/gazik nałożyć ALANTAN/ BEPANTHEN LUB LINOMAG W MAŚCI  lub maść z Vit. A – GRUBO i pozostawić w miarę możliwości opatrunek w szparze międzypośladkowej tak, by nie stykały się powierzchnie skóry.

   

  Anna Głowacka

  Serwis Opiekawdomu.info
 12.     
 13. Czy mąż, którego ojciec zmarł na raka trzustki jest obciążony tym nowotworem?

  Czy mąż, którego ojciec zmarł na raka trzustki jest obciążony tym nowotworem? Jeżeli tak, to jakie musi wykonać badania, które to potwierdzą?

   

  Przy pomocy pobrania próbki krwi można sprawdzić, czy u Męża występuje (lub brak) mutacji genu p16 (CDKN2A), która zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu trzustki i jest związana z rodzinnym występowaniem choroby. Obecnie coraz więcej laboratoriów wykonuje takie badania, w których pobierana i przesyłana jest próbka krwi – z informacji, które znalazłem w internecie koszt badania wynosi ok. 500 – 600 zł.
  Można też udać się do jednej z Poradni Genetycznych, działających przy centrach onkologii w większych miastach, w zależności od miejsca Państwa zamieszkania (Poradnia Genetyczna działa m. in. w Poznaniu przy Wielkopolskim Centrum Onkologii przy ul. Garbary i w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie – w Centrum Profilaktyki Nowotworów), gdzie można zasięgnąć konsultacji lekarzy specjalizujących się w problematyce genetycznego uwarunkowania występowania nowotworów.

   

  dr Wojciech Leppert

 14.     
 15. Czy zaprzestać podawania kroplówek z powodu obrzęków u Chorego?

  Mama jest chora na raka przewodów żółciowych. Od 3 miesięcy nie wstaje, a od 3 tygodni nie przyjmuje pokarmów i napojów. Nie może przełknąć nawet kropli wody. Codziennie podawane są płyny w kroplówce (0,5 l). Jest objęta opieką hospicjum domowego, a polega to na tym, że pielęgniarka przychodzi podłączyć kroplówkę, z lekarzem prowadzącym jest w kontakcie telefonicznym. Wczoraj padła propozycja zaprzestania podawania kroplówek z powodu obrzęków nóg i dłoni. Bardzo trudna dla nas decyzja. Nie wiemy, na ile kroplówki pomagają, a na ile nie pomagają w tej okrutnej walce? Mama jest bez kontaktu, cały czas śpi, reaguje jedynie przy poruszaniu.

   

  U pacjentów w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej najczęściej dochodzi do rozwoju zaburzeń układu krążenia i czynności nerek. W takiej sytuacji podanie nawet niewielkiej ilości płynów może powodować nasilenie niewydolności krążenia, czego objawem mogą być obrzęki, a w skrajnych sytuacjach nawet obrzęk płuc. W bardzo zaawansowanej chorobie nowotworowej organizm adaptuje się do braku odpowiedniej podaży płynów poprzez zmniejszenie produkcji moczu. Decyzja o prowadzeniu nawodnienia powinna być podejmowana indywidualnie i uwzględniać gospodarkę wodno-elektrolitową, stan ogólny, rokowanie i preferencje chorych.

   

  Z opisu sytuacji wynika, ze Mama jest obecnie w stanie ogólnym bardzo ciężkim. Jakkolwiek brzmi to bardzo przykro, czasami lepiej odstąpić od leczenia, np. w postaci podawania płynów, co zmniejsza ryzyko powikłań przewodnienia organizmu. W takich sytuacjach pozostaje dbanie o leczenie objawów np. bólu, duszności, dobra pielęgnacja, zwilżanie jamy ustnej i co może jest w tej sytuacji najważniejsze, towarzyszenie chorym.

   

  Warto przedyskutować ten problem z lekarzem, podczas wizyty domowej i po zbadaniu Mamy. Lekarz Hospicjum Domowego ma obowiązek odwiedzać Mamę przynajmniej dwa razy w miesiącu, a w razie potrzeby częściej.

   

  dr Wojciech Leppert

 16.     
 17. Jakie opatrunki stosować w obrzęku limfatycznym kończyn dolnych z wysiękiem chłonki?
  Chciałabym się dowiedzieć, jakie opatrunki mogę stosować w obrzęku limfatycznym obu kończyn dolnych z wysiękiem dosyć obfitym chłonki? Czy takie opatrunki są refundowane?
  W przypadku wystąpienia limfotoku konieczna jest kompresjoterapia specjalistycznymi bandażami. Nie powinna Pani stosować białych opasek elastycznych, ponieważ  są zbyt rozciągliwe i wrzynają się w skórę. Mogą powodować dodatkowe uszkodzenia   naskórka i powstawanie ran. W leczeniu obrzęku stosuje się specjalistyczne bandaże. Rodzaj bandaża powinien być dobrany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub lekarza. Zalecam skorzystanie z usług fizjoterapeuty, który posiada certyfikat potwierdzający ukończenie kursu Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Doświadczony terapeuta wykluczy wszelkie przeciwskazania do kompresjoterapii, zapewni bezpieczeństwo, odpowiedni stopień kompresji i nauczy ważnych zasad bandażowania. Bandażowanie powinno być wielowarstowe: I warstwę stanowi bawełniana nogawka,  II warstwę opatrunek watowy (obie warstwy zapewniają skórze ochronę przed otarciem) i kolejna warstwa z bandaży zapewniających odpowiedni ucisk. Niestety materiały kompresyjne nie podlegają refundacji, są dość kosztowne jednakże można używać je wielokrotnie.Maria Naglak

 18.     
 19. Czy ktoś powinien przychodzić do chorego, by go umyć i pomóc w codziennych zadaniach?

  Mój brat jest pod opieką paliatywna (raczej jest zgłoszony, bo raczej nikt się nim nie opiekuje). Mieszka z nim żona i córka w ciąży i próbują sobie radzić. Czy ktoś powinien przychodzić go umyć i pomóc w codziennych zadaniach?

  Z Pani listu wnioskuję, iż konieczna jest głównie opieka wyręczająca, pielęgnacyjna i opiekuńcza. Jeśli chodzi o pielęgnację i pomoc w codziennych czynnościach fizjologicznych, to taką opiekę w formie usług opiekuńczych można zorganizować przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w danym rejonie zamieszkania. W małych miejscowościach są to Ośrodki Pomocy Społecznej. Proszę skontaktować się z takim ośrodkiem w miejscu zamieszkania chorego i umówić z pracownikiem socjalnym na wywiad, w celu ustalenia szczegółów tej opieki. Chodzi tu o zakres obowiązków, ilość godzin i odpłatność. Usługi opiekuńcze są płatne, ale odpłatność uzależniona jest od wysokości dochodu osoby samotnej, czy też osób wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe. Trudna sytuacja materialna warunkuje zwolnienie lub zmniejszenie tej odpłatności. W trakcie wywiadu z pracownikiem socjalnym uwzględniane są wszystkie wydatki, a szczególnie te związane z leczeniem, (poparte fakturami z apteki). Wymagane jest tylko zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych.

  Poradnia Medycyny Paliatywnej, jak również Hospicjum Domowe zapewnia opiekę paliatywną w ramach kontraktu z NFZ. Jest to pomoc głównie medyczna, która obejmuje przede wszystkim postępowanie objawowe (leczenie dolegliwości, znoszenie bólu itd.) Trudno mi odnieść się do informacji, iż pacjent nie ma należytej opieki, bo za mało jest danych
  w tym liście, czy jest pod opieką Poradni Medycyny Paliatywnej, czy też pod opieką Hospicjum Domowego. Jeśli jest pod opieką Hospicjum Domowego, to wizyty zespołu Hospicjum Domowego (lekarza, pielęgniarki) odbywają się regularnie.

  Wizyty pielęgniarki – minimum 2 razy w tygodniu

  Wizyty lekarza minimum 2 razy w miesiącu.

  W sytuacjach pogorszenia się stanu zdrowia, czy też nasilenia dolegliwości bólowych i objawów chorobowych wizyty odbywają się częściej, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

  Może pacjent jest w trakcie oczekiwania na pierwszą wizytę lekarską?
  czas oczekiwania na pierwszą wizytę wynosi ok 2-3 tygodnie. Proszę skontaktować się i wyjaśnić tą sytuację.
  Podaję telefon kontaktowy
  61-8738312
  61-8738313

  Pozdrawiam serdecznie
  Grażyna Jaroszyk

* Wszystkie pola formularza są wymagane

W możliwie szybkim terminie, z reguły nie przekraczającym 24 godzin, prześlemy na podany adres e-mail odpowiedź specjalisty.

*Aby przesłać nam swoje pytanie należy wpisać je w pole “Twoje pytanie” oraz podać adres e-mail. Nie wymagamy od Państwa podawania żadnych innych danych kontaktowych, a adres e-mail pozostanie wyłącznie do wiadomości Redakcji.

W ramach formularza kontaktowego udzielamy odpowiedzi w dni robocze – od poniedziałku do piątku – jedynie na pytania dotyczące opieki nad przewlekle chorym pacjentem. Przekazywane Państwu informacje będą miały charakter ogólny, bez odnoszenia się do konkretnych przypadków medycznych, w których dla postawienia właściwej diagnozy niezbędny będzie bezpośredni kontakt ze specjalistą.Dziękujemy za wysłanie wiadomości.