Odpowiedzi specjalisty

      
 1. Czy jest możliwość znalezienia osoby do opieki nad mamą w domu?

  Czy jest możliwość znalezienia osoby (najlepiej pielęgniarki) do opieki nad mamą w domu? Mieszkam w Poznaniu. Bardzo zależy mi na tym, by była to osoba godna polecenia. Mama jest pod opieką hospicjum domowego. Chciałbym, by ktoś otoczył ją opieką, pomógł, podał leki, jedzenie podczas mojej nieobecności, gdy jestem w pracy?

   

  Wnioskuję, iż konieczna jest głównie opieka wyręczająca, opiekuńczo-pielęgnacyjna. Taką opiekę można zorganizować poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w formie usług opiekuńczych w danym rejonie zamieszkania.

  Grażyna Jaroszyk

 2.     
 3. Mam spuchniętą całą lewą nogę. Jaka jest tego przyczyna?
  Mam problem, z którym borykam się 13 lat. Mam spuchniętą całą lewą nogę. Zakupiłam urządzenie Vitafon, ale nie pomaga. Noga po całym dniu jest twarda; jak chodzę bardziej puchnie. Jaka jest tego przyczyna?
  W pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o dobrą diagnostykę, aby rozpoznać przyczynę powstania obrzęku i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do jego terapii. Obrzęk może być pochodzenia pierwotnego, który powstaje w wyniku nieodpowiedniego wykształcenia się naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych bądź wtórny – spowodowany np. niewydolnością żylną, zakrzepicą lub innymi chorobami, np. serca, nerek, tarczycy. Obrzęk może być również powikłaniem pozapalnym – w wyniku przebytej infekcji, np. po róży lub pourazowym (po złamaniu, urazie kończyny lub zabiegu chirurgicznym). Przyczyną opuchnięcia kończyny bywa również proces leczenia choroby nowotworowej, np. obrzęk po usunięciu węzłów chłonnych lub po radioterapii.
  Zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną najlepsze efekty terapeutyczne w walce z obrzękiem daje Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa, która składa się ze specjalistycznego drenażu limfatycznego, bandażowania, terapii ruchowej oraz starannej pielęgnacji skóry. Istnieją również zabiegi wspomagające np. drenaż pneumatyczny, po którym kończyna powinna być zabezpieczona wyrobem uciskowym bądź zabandażowana, aby podtrzymać efekt drenażu.
  Zabiegami pomocnymi w  likwidacji obrzęku są również: masaż wibracyjny – aquavibron, kinesiotyping, elektroterapia energotonowa. Trudno jest mi się wypowiedzieć na temat Vitafonu. W naszej placówce nie posiadamy tego urządzenia. Poza tym, Vitafon nie znajduje się na liście zabiegów rekomendowanych przez towarzystwa limfologiczne. Również w piśmiennictwie naukowym o tematyce limfologicznej nie jest on wymieniony. Ponadto, zabiegi dodatkowe, uznane za wspomagające leczenie obrzęku dają pozytywne skutki głównie w początkowej fazie choroby, gdy obrzęk ma miękką, plastyczną konsystencję. W kolejnych stadiach, gdy kończyna staje się twarda, zabiegi te nie przynoszą już widocznych rezultatów.
  Zauważyła Pani zmienność dobową w występowaniu obrzęku. Taka zmienność jest charakterystyczna dla obrzęków pochodzenia żylnego lub początkowego stadium obrzęku limfatycznego. Niestety, obrzęk limfatyczny jest chorobą nieuleczalną, przewlekłą ze skłonnością do progresji. Bez podjęcia odpowiedniej terapii będzie narastał i stawał się coraz twardszy, aż przestanie znikać samoistnie po nocy.
  Zmienność dobowa związana jest z siłą grawitacji. Gdy Pani leży odpływ żylny jak i limfatyczny jest lepszy. W momencie, gdy Pani stoi lub siedzi działa siła grawitacji, która utrudnia odpływ chłonki i krwi powodując zastój płynów w nodze, co wiąże się ze wzrostem rozmiaru kończyny. Dlatego osobom z obrzękami zaleca się wyższe ułożenie nóg podczas odpoczynku oraz częste zmiany pozycji w trakcie dnia, unikanie długotrwałych pozycji siedzących i stojących.W ciągu dnia pacjent powinien nosić odzież uciskową np. pończochę, która usprawni odpływ płynów i pracę naczyń. Specjalistyczna odzież uciskowa powinna być dobrana dopiero po terapii przeciwobrzękowej.
  Wczesne podjęcie terapii znacznie wpłynie na poprawę jakości Pani życia oraz zapobiegnie dalszemu postępowi obrzęku. Dlatego proszę uzupełnić diagnostykę np. u lekarza specjalisty chorób naczyń, który ustali diagnozę lub skieruje na dodatkowe badania. Po wykluczeniu przeciwwskazań do terapii, lekarz może wystawić skierowanie do specjalistycznego ośrodka zajmującego się leczeniem obrzęków w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
   Maria Naglak
 4.     
 5. Czy w domowej opiece hospicyjnej jest ograniczona liczba wizyt rehabilitacyjnych w ciągu tygodnia?

  Czy w domowej opiece hospicyjnej jest ograniczona liczba wizyt rehabilitacyjnych w ciągu tygodnia?

  Nie ma odgórnie podanego limitu wizyt rehabilitanta w ciągu tygodnia, miesiąca czy roku. Konieczność rehabilitacji i częstotliwość wizyt fizjoterapeuty ustalana jest przez lekarza prowadzącego z uwzględnieniem potrzeb, jakie wynikają ze stanu zdrowia pacjenta. Jednakże, hospicjum ma ustalony miesięczny limit na świadczenia. Miesięczna ilość świadczonych usług rehabilitacyjnych wynika z podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla każdej placówki jest inna kwota. Lekarz z rehabilitantem musi podzielić ustaloną liczbę wizyt rehabilitacyjnych na wszystkich podopiecznych. Powinni brać pod uwagę w pierwszej kolejności przypadki pilne, czyli tych pacjentów, którzy rehabilitacji potrzebują najbardziej.

  Maria Naglak

 6.     
 7. Kto może dobrać rękaw limfatyczny, w przypadku obrzęku górnej kończyny?
  Chciałabym uzyskać informację, na temat tego, kto może dobrać rękaw limfatyczny, w przypadku obrzęku górnej kończyny?
  Moja mama przeszła 3 lata temu mastektomię prawej piersi. W czerwcu tego roku stwierdzono nawrót choroby w miejscu blizny pooperacyjnej. W wyniku nawrotu choroby doszło do opuchnięcia prawej kończyny, w stopniu uniemożliwiającym poruszanie ręką. Stosowane masaże limfatyczne nie rozwiązują niestety problemu.
  Mama powinna poddać się Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej – składającej się m.in. z drenażu limfatycznego i bandażowania, aby maksymalnie zmniejszyć rozmiar kończyny. Sam masaż to za mało. Dopiero pod koniec terapii, gdy obwody kończyny przestaną się zmieniać, można dobrać rękaw uciskowy. Przed terapią nie warto inwestować w rękaw, gdyż mama ponosi go parę dni i pod wpływem stałej kompresji ręka zmniejszy się, a rękaw zacznie się zsuwać i przestanie spełniać swą funkcję.
  Może Pani uzyskać skierowanie do Ośrodka Rehabilitacji specjalizującego się w leczeniu obrzęku, np. w Hospicjum Palium w Poznaniu. Tam fizjoterapeuci pod koniec terapii dobiorą odpowiedni rękaw. Dobór rękawa powinien również poczynić sprzedawca w sklepie z odzieżą uciskową, po uprzednim pomiarze obwodów kończyny miarą krawiecką.
  Maria Naglak
 8.     
 9. Czy owrzodzeniem nowotworowym można się zarazić?

  Chciałabym dowiedzieć się czy owrzodzeniem nowotworowym można się zarazić? Jakiś czas temu opiekowałam się osobą z takimi dolegliwościami, a teraz sama mam problemy skórne typu czerwonych plam na szyi i dekolcie? 

   

  Nie ma takich doniesień, aby owrzodzenie nowotworowe było zaraźliwe. Są praktyczne dowody to, że nie – pielęgniarki opatrujące tego typu rany przez wiele lat nie ulegają zarażeniu. Patomechanizm takiego owrzodzenia tkwi w miejscowym rozwoju / namnażaniu się tkanek nowotworowych i ucisku wywieranego przez nie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Dochodzi do utrudnionego dopływu krwi i odpływu chłonki, co powoduje tworzenie się martwicy. Tego typu owrzodzenia ulegają zakażeniu i bakterie znajdujące się w ranie mogą być zagrożeniem dla mało odpornych osób – jednak przy zastosowaniu środków ostrożności zakażenie jest mało prawdopodobne. żeby to sprawdzić można byłoby zrobić porównawcze badania bakteriologiczne – wymaz z rany i ze zmian na skórze.
  mgr Anna Głowacka

 10.     
 11. Jakie dokumenty należy przedstawić, by chory został objęty opieką paliatywną w domu?

  Jakie dokumenty należy przedstawić, by chory został objęty opieką paliatywną w domu? Czy takie wizyty są odpłatne?

   

  Hospicjum Domowe i Poradnia Medycyny Paliatywnej zapewnia opiekę paliatywną (oczywiście w ramach kontraktu z NFZ) chorym z zaawansowanymi, nie poddającymi się leczeniu chorobami nowotworowymi, a także w innych schorzeniach przewlekłych, postępujących, zagrażających życiu. Opieka ta obejmuje nie tylko postępowanie objawowe (leczenie bólu, duszności, nudności itp.), ale także daje wsparcie psychologiczne, socjalne, umożliwia dostęp do wypożyczalni sprzętu medycznego.

  Oczywiście należy zgłosić chorego (zarejestrować) w celu objęcia opieką paliatywną. Obecność chorego podczas zgłoszenia nie jest konieczna.
  Wymagane są dokumenty:

  • Dokument tożsamości pacjenta
  • Dokumentacja medyczna z ostatniego okresu, jak również skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza z oddziału szpitalnego
  • Aktualny dokument potwierdzający prawo do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

  Po dokonaniu tych formalności wizyty zespołu Hospicjum Domowego (lekarza, pielęgniarki) odbywają się regularnie.

  Wizyty pielęgniarki – minimum 2 razy w tygodniu
  Wizyty lekarza minimum 2 razy w miesiącu.
  W sytuacjach pogorszenia się stanu zdrowia czy też nasilenia dolegliwości bólowych i objawów chorobowych wizyty odbywają się częściej, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

   

  mgr Grażyna Jaroszyk

 12.     
 13. Jak wprowadzić żywienie pozajelitowe?

  Mam chorego męża na raka żołądka – jest bardzo osłabiony i potrzebuje żywienia dożylnego. Jak wprowadzić takie odżywianie?

   

  Żywienie pozajelitowe stosowane jest w warunkach oddziału, jeżeli efekt jest zadowalający i rodzina zostanie przeszkolona, może być kontynuowane w domu. Kwalifikacji dokonuje lekarz opieki domowej hospicjum, po zbadaniu chorego oraz rozmowie z pacjentem i rodziną. Ważne jest zdanie pacjenta w podejmowaniu zwykle trudnej decyzji, jaką jest włączenie żywienia pozajelitowego u chorych w opiece paliatywnej.

  Postępowanie takie ma sens, jeżeli pacjent nie może być odżywiany drogą naturalną bądź przez przetoki zakładane do żołądka lub rzadziej do jelita. Żywienie pozajelitowe u niektórych chorych pozwala przedłużyć i poprawić jakość życia, ale wiąże się także z ryzykiem działań niepożądanych, związanych m.in. z koniecznością założenia tzw. kontaktu centralnego (do głównego naczynia żylnego) i przetaczania znacznej objętości płynów, zawierających składniki odżywcze, a także możliwych powikłań
  infekcyjnych i metabolicznych. Ważne jest dokładne monitorowanie chorych, co pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań w warunkach leczenia na oddziale.
  dr Wojciech Leppert

 14.     
 15. Czy chemioterapia może być stosowana w domu?

  Czy w ramach opieki paliatywnej może być podawana chemia pacjentowi w zaawansowanej chorobie nowotworowej? Czy chemia może być podawana w domu, ambulatoryjnie czy tylko na oddziale?

   

  Chemioterapia może być podawana pacjentowi w zaawansowanej chorobie nowotworowej, jednak leczenie prowadzone jest pod nadzorem lekarza onkologa, z Oddziałów Onkologii. Leczenie może być prowadzone albo w szpitalu na Oddziale Chemioterapii albo ambulatoryjnie (pacjent przychodzi do Oddziału Chemioterapii Dziennej) bądź w warunkach domowych – w tym ostatnim wypadku leki podaje się drogą doustną. Jeżeli pacjent przebywa w domu i otrzymuje doustną chemioterapię może być równocześnie pod opieką
  Hospicjum Domowego.
  dr Wojciech Leppert

 16.     
 17. Gdzie trzeba zgłosić chorego aby został objęty opieką paliatywną?

  Gdzie trzeba zgłosić chorego aby został objęty opieką paliatywną?

  Poradnia Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowe zapewnia opiekę paliatywną
  (oczywiście w ramach kontraktu z NFZ) chorym z zaawansowanymi, nie
  poddającymi się leczeniu chorobami nowotworowymi, a także w innych
  schorzeniach przewlekłych, postępujących, zagrażających życiu.

  Do Hospicjum Domowego należy zgłosić chorego (zarejestrować).

  Hospicjum Palium

  os. Rusa 55, Poznań

  pokój nr 12 na parterze

  Obecność pacjenta podczas zgłoszenia nie jest konieczna, wymagane są natomiast
  dokumenty:

  dowód osobisty i legitymacja ubezpieczeniowa chorego,

  skierowanie od lekarza rodzinnego do Hospicjum Domowego lub Poradni
  Medycyny Paliatywnej,

  dokumentacja medyczna z ostatniego okresu.

  Po dokonaniu zgłoszenia wizyty zespołu Hospicjum Domowego (lekarza,
  pielęgniarki) odbywają się regularnie

  wizyty pielęgniarki – minimum 2 razy w tygodniu

  wizyty lekarza – minimum 2 razy w miesiącu.

  W sytuacjach pogorszenia się stanu zdrowia, czy też nasilenia dolegliwości
  bólowych i objawów chorobowych wizyty odbywają się częściej, oczywiście po
  wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

  W przypadku jeśli pacjent jest w dobrej kondycji fizycznej, nie ma
  konieczności regularnych wizyt naszego zespołu i może przyjechać na wizytę
  kontrolną do lekarza, to wówczas skierowanie powinno być wystawione do
  Poradni Medycyny Paliatywnej.

  Grażyna Jaroszyk

 18.     
 19. Jak postępować z chorym, który jest agresywny?

  Jak postępować z chorą leżącą (1,5 roku) w wieku ponad 80 lat, która czasami jest bardzo agresywna. Jakie środki dawać? Jak reagować?

  Najlepiej reagować z pewnym spokojem, zwykle agresja ma jakieś przyczyny, o ile jest to możliwe należy dążyć do ich usunięcia. Jeżeli chodzi o leki, to wybór zależy od objawów towarzyszących typu lęk czy zaburzenia świadomości. W tym pierwszym przypadku często stosowany jest midazolam, w drugim haoloperidol lub risperidon. Wskazana jest wcześniejsza ocena stanu chorej przez lekarza.

  dr Wojciech Leppert

* Wszystkie pola formularza są wymagane

W możliwie szybkim terminie, z reguły nie przekraczającym 24 godzin, prześlemy na podany adres e-mail odpowiedź specjalisty.

*Aby przesłać nam swoje pytanie należy wpisać je w pole “Twoje pytanie” oraz podać adres e-mail. Nie wymagamy od Państwa podawania żadnych innych danych kontaktowych, a adres e-mail pozostanie wyłącznie do wiadomości Redakcji.

W ramach formularza kontaktowego udzielamy odpowiedzi w dni robocze – od poniedziałku do piątku – jedynie na pytania dotyczące opieki nad przewlekle chorym pacjentem. Przekazywane Państwu informacje będą miały charakter ogólny, bez odnoszenia się do konkretnych przypadków medycznych, w których dla postawienia właściwej diagnozy niezbędny będzie bezpośredni kontakt ze specjalistą.Dziękujemy za wysłanie wiadomości.