Opiekuję się mamą w wieku 89 lat po złamaniu biodra, jaka powinna być rehabilitacja po operacji?

Opiekuję się mamą w wieku 89 lat po złamaniu biodra, jaka powinna być rehabilitacja 3 tyg. po operacji?
złamania u ludzi w starszym wieku bywają niebezpieczne ze względu na często towarzyszące im powikłania m. in.:
– niewydolność krążeniowo-oddechową
– odleżyny
– zapalenie płuc
– zakrzepicę
Dlatego bardzo istotne jest wczesne zapobieganie ich powstaniu i uruchomienie pacjenta. Istnieją wytyczne dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po złamaniu w okolicy stawu biodrowego. Jednakże zawsze należy wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą wskazywać konieczność zmiany postępowania i odstępstwo od ustalonych norm. Wpływ na przebieg usprawniania mają np. wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia pacjenta, choroby współistniejące, poziom aktywności fizycznej pacjenta przed złamaniem, skłonność do współpracy pacjenta z fizjoterapeutą, itd.
Podane przez Panią informacje nie są wystarczające, abym mogła udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Nie wiem, jakie zostało podjęte postępowanie lecznicze. W jaki sposób dokonano zespolenia kości? Czy zastosowano pręty czy może endoprotezoplastykę?
Ogólnie, rehabilitacja polega na jak najszybszym przywróceniu sprawności sprzed złamania. Podstawowe ćwiczenia pacjent powinien poznać w szpitalu w I dobie po operacji. Powinien je kontynuować, dopóki nie wróci do sprawności sprzed nieszczęśliwego zdarzenia. Powinien wykonywać ćwiczenia oddechowe,  ćwiczenia izometryczne (napinanie mięśni czworogłowych uda oraz mięśni pośladkowych), ćw. czynne stawu skokowego, ćw. wspomagane st. kolanowego i biodrowego (zgięcie, wyprost), aby uzyskać prawidłowy zakres ruchu i siłę mięśniową. Istotna jest również wczesna pionizacja. Sadzanie pacjenta z opuszczonymi nogami, wstawanie przy balkoniku i nauka chodu. W miarę poprawy stanu pacjenta wzrostu siły mięśniowej i ogólnej kondycji pacjent powinien wykonywać ćwiczenia samodzielnie, bez pomocy innych, uczy się chodzić o kulach po powierzchni płaskiej oraz schodach. W końcu chodu bez zaopatrzenia ortopedycznego. Stopniowo wydłuża czas spaceru i długość pokonywanej drogi.
Aby zapewnić mamie bezpieczeństwo i zmniejszyć poziom lęku przed kolejnym upadkiem zalecam bezpośrednią konsultację z fizjoterapeutą, który spotka się z Pani mamą, oceni jej obecny stan fizyczny i zleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, dostosowanych do jej możliwości.
Może pani również poprosić lekarza rodzinnego lub ortopedę o skierowanie na rehabilitację poszpitalną lub w warunkach domowych. Istnieją specjalistyczne placówki opiekuńczo-lecznicze, które zajmują się usprawnianiem osób starszych na oddziale szpitalnym lub Ośrodki Rehabilitacji Ambulatoryjnej, które wykonują świadczenia rehabilitacyjne w domu pacjenta w ramach umowy z NFZ.

Maria Naglak

Serwis Opiekawdomu.info