Opieka w Domu
Serwis poświęcony opiece nad nieuleczalnie chorym w domu
strona główna chory w domu wolontariat motyle dla hospicjum
Chory w domu
HOSPICJA W POLSCE O serwisie Nasi specjaliści Zapytaj specjalistę Filmy instruktażowe Podziel się swoją historią Formy opieki hospicyjnej Trudne dolegliwości Sprawy socjalne Porady psychologa Ostatnie godziny życia… Czytelnia

Motyle dla Hospicjum

Obrzęk limfatyczny

Blog wolontariusza

Forum

Finansowanie

Partnerzy

Główne problemy psychologiczne pacjentów i ich rodzin w opiece domowej

Przypadek ciężkiej, nieuleczalnej choroby w rodzinie zmusza nas do konfrontacji z szeregiem trudnych problemów. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że często czujemy się zupełnie nieprzygotowani do zmagania z tematyką cierpienia i odchodzenia kogoś z naszych bliskich. W naszym codziennym życiu na ogół staramy się omijać wszystko to, co przypomina nam o śmierci i przemijaniu, gdyż wywołuje to w nas zbyt duży poziom lęku…

Co przeżywa człowiek śmiertelnie chory? Etapy odchodzenia – Zaprzeczenie

Odchodzenie, umieranie jest procesem – także psychologicznym, podczas którego człowiek chory przechodzi przez różne etapy – od wyparcia i zaprzeczenia – po akceptację swojego losu. Elisabeth Kübler – Ross, lekarz psychiatra, prowadząc wiele rozmów z nieuleczalnie chorymi, starała się dogłębnie zrozumieć, co przeżywają i o czym myślą, w tej niezwykle trudnej dla nich sytuacji. Dzięki temu odkryła i opisała poszczególne psychologiczne etapy, przez jakie przechodzi nieuleczalnie chora osoba. Warto je poznać, aby lepiej zrozumieć reakcje swoje lub swoich bliskich i wiedzieć jak najowocniej towarzyszyć im i być wsparciem…

Co przeżywa człowiek śmiertelnie chory? Etapy odchodzenia – Bunt i gniew

W przypadku zdecydowanej większości chorych nadchodzi taki moment kiedy dłuższe zaprzeczanie temu, iż są nieuleczalnie chorzy, staje się po prostu niemożliwe. Czasami dzieje się tak na skutek rozwoju choroby i nasilania się dolegliwości, a czasami osoba chora stopniowo „oswaja się” z własnym lękiem…

Co przeżywa człowiek śmiertelnie chory? Etapy odchodzenia – Targowanie się

Większość chorych po pewnym czasie czuje się znużona dużą intensywnością uczuć, które pojawiły w etapie buntu i gniewu. Czasami są także zniecierpliwieni brakiem „odpowiedzi” na swoje gniewne skargi i pytania, dochodzą więc do wniosku, że być może skuteczniejsza okaże się inna strategia postępowania. Możemy wówczas powiedzieć, że osoba chora rozpoczęła dosyć tajemniczy etap „targowania się”.

Co przeżywa człowiek śmiertelnie chory? Etapy odchodzenia – Depresja

Etap depresji pojawia się w momencie kiedy chory zaczyna naprawdę zdawać sobie sprawę z tego, że jego los jest nieunikniony, że nie ma już odwrotu i nie można też liczyć na „odroczenie wyroku”. Jednocześnie wszystkie te trudne uczucia i emocje, towarzyszące mu w poprzednich fazach, takie jak złość, gniew, poczucie winy stają się mniej intensywne, łagodnieją. Ich miejsce zastępuje teraz dojmujące uczucie żalu.

Strona: 1 | 2

Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Polityka prywatności | Regulamin serwisu | Kontakt z administratorem